Bu İçerik Bir ‘Evergreen İçerik’tir

evergreen-icerik-kapak

Evergreen içerik, yapraklarını hiç dökmeyen her daim yeşil kalan ve okuyanı da her okuduğunda yeşillendiren yazı türüdür. Okuyucunun nedir ve nasıl yapılır gibi sorularına cevap vererek temel bilgi ihtiyacını karşılar ve en az orta seviyede uzmanlık gerektirir. Bu noktada okumakta olduğunuz bu içeriğin de bir evergreen içerik olduğunu söyleyebiliriz. Evergreen içerikler, zamana direnerek uzun süre sonra dahi okuyucuların sorularına cevap verebilmeli ve okuyucuya ilham verebilmelidir.

Evergreen İçerik Nedir Sorusunun Cevabı Olabilir

  • Bilinmeyen, az bilinen veya bilgi kirliliği olan niş bir alandaki terimi, konsepti açıklayan yazılar sayesinde okuyucular başlangıç-orta seviye bir bilgilendirmeye ulaşır. (Örneğin: Facebook Business Manager Nedir?)
  • Nedir sorusunu cevaplayan akademik ya da bilimsel yazıları tüketen kullanıcılar araştırdıkları konu hakkında temel düzey bir bilgi seviyesini hedefler ve oluşturulan evergreen içerikle bu bilgiye ulaşır. (Örneğin: Evergreen İçerik Nedir?)
  • Ürün ve hizmet tanıtımı yapan içerikler genelde okuyucular tarafından satın alma aşamasından önce tüketilir ve yol gösterici olur. (Örneğin: Samsung Galaxy Edge S7’nin Dikkat Çeken Özellikleri)
  • Bir konu hakkında okuyucular için araştırma yaparak oluşturulan listeler, okuyucuların işini kolaylaştırır ve onlara zaman kazandırır. (Örneğin: Dijital Pazarlamada En Çok Kullanılan Araçlar)
  • Evergreen içeriğin öncelikli olarak konu hakkında başlangıç seviyesinde olan okuyucuları hedeflediğini göz önünde bulundurduğumuzda onlara araştırdıkları konu hakkında terimler sözlüğü sunmak okuyucunun ilgisini ve dikkatinin toplamanıza yardımcı olur ve bu hazırlanan terimler sözlüğü okuyucuların uzun süre boyunca başvurdukları güvenilir bir kaynak olmaya devam eder. (Örneğin: SEO Terimleri Sözlüğü)

Nasıl Yapılır Sorusunu Cevaplayan Bir İçerik Her Daim Taze Kalabilir

  • Bir şeyin nasıl yapılacağını ve püf noktalarını açıklayan bilgilendirici tarifler veya yol göstermeler içeren bu yazılarda okuyucular merak edilen işlemin her aşaması ve bu aşamaların püf noktalarını tüketir. (Örneğin: Facebook Pixel’i Nasıl Eklenir?)
  • Okuyucuları bilgilendirmenin en etkili yollarından biri de sorularına cevap vermektir. Bu noktada size sık sorulan veya sorulacağını tahmin ettiğiniz konu başlıklarından ve o soruların tatmin edici cevaplarından oluşan bir yazı oluşturduğunuzda okuyucular aradığını bulabilir. (Örneğin: Mülakatlarda En Sık Karşılaşılan Sorular ve Verilebilecek Cevaplar)

Teknoloji Çağında Bir Bilgi Her Zaman Nasıl Taze Kalabilir?

Bilgi kaynaklarından faydalanarak oluşturulan içeriklerin, her zamanda ve şartta hiçbir değişiklik yapılmadan okuyuculara sunulmasının yaşadığımız dönemin şartlarına uygun olmadığı aşikar. Yapılması gereken ise evergreen olarak oluşturulan içeriklerin belirli aralıklarla veya konuyla ilgili yeni gelişmeler olduğu sürece küçük güncellemelerle canlı tutulması sağlamaktır diyebiliriz.

Hazırlanan İçeriğin Blog İçerisinde Sonsuza Uğurlanması Nasıl Engellenebilir?

Oluşturulan içerikte yeterli yoğunlukta anahtar kelime kullanılarak ve sunulan içeriğe uygun URL’ler tanımlanarak SEO uyumlu bir yazı oluşturulması öncelikli hamle olabilir. Araştırma yapan kullanıcıların organik aramalarda hazırladığınız içeriğe ulaşması için hem kurumsal web sitelerinde, hem de bloglarda özgün, tatmin edici ve doyurucu içerik oluşturulmalıdır. Bu şartları sağlayan evergreen içerik organik aramalarda kullanıcıların karşısına çıkarılmasına ek olarak, oluşturulduktan belirli bir süre geçtikten sonra yeniden hedeflemelerle bülten kaydı alınan kullanıcılara iletilerek okunması sağlanabilir.

Sonuç olarak araştırılmış, okuyucuyu bilgilendirmek için titizlikle oluşturulmuş bir evergreen içeriğin başarıya ulaşması ve daha fazla kişiye ilham vermesi için gerekli teknik şartların sağlanması önceliklidir. Son olarak düzenli web / blog içeriği girilmesiyle sitenin canlı kalmasının desteklenmesi de doğru yaklaşım olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.