Facebook Business Manager Nedir? Business Manager Hesabı Nasıl Oluşturulur?

facebook-business-manager-hesap-olusturma-kapak-640-400

Facebook Business Manager, Facebook’un reklam verenlere işlerini kişisel hesaplarından ayırmalarını sağlayarak dijital pazarlama faaliyetlerini yürütebilmeleri için ücretsiz olarak sunduğu bir platformdur. Business Manager ile

 • Facebook sayfalarının ve Instagram hesaplarının tek bir noktadan yönetmek,
 • Reklam yayınlamak,
 • Bağlı bulunan sayfalara ve yayınlanan reklamlara ilişkin detaylı verilere ulaşmak,
 • Bağlı sayfaların ve reklam hesaplarının çalışanlar ve ajanslar ile entegrasyonu,

gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Business Manager Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle belirtmek gerekir ki Business Manager hesabınız kimlik doğrulaması işlemi amacıyla kişisel Facebook profiliniz ile oluşturulur. Bu sebeple öncelikle kişisel Facebook kullanıcı adınız ve şifreniz olmalıdır. Kişisel bir Facebook hesabınız olduğunu varsayarak hesap oluşturma işlemine devam edelim;

 • İlk olarak “ https://business.facebook.com/overview/ ” adresinden Business Manager sayfasına giriş yapın ve sağ üstten “Hesap Oluştur” butonuna tıklayınız. Facebook hesabınız açık değilse öncelikle giriş yapmanız istenecektir. Giriş yaparak devam ediniz.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-1

 • Açılan ekranda ilk adım olarak “İşletmenizin Adını” giriniz ve “Devam” butonuna tıklayınız.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-2

 • İkinci adımda ise “Adınızı” ve “İş E-Posta Adresinizi” giriniz. Bu noktada kişisel hesabınız ile Business Manager hesabınızın karışmaması için kişisel mail adresinizi girmemeye dikkat ediniz.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-3

Business Manager Hesabı Nasıl Özelleştirilir?
 • Yukarıdaki ilgili adımları tamamladıktan sonra oluşturulan Business Manager hesabınıza yönlendirilirsiniz. Bu noktadan sonra hesabınız ile ilgili özelleştirmeleri yapmanız gerekmektedir.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-4

 • Özelleştirme adımlarının ilki olarak Business Manager hesabınıza işletmeniz ile bağlantılı bir sayfa eklemeniz gerekecektir. Bunun için “Business Manager’ınızı Oluşturun” sayfası altında bulunan “Sayfa Ekle” butonuna tıklayınız. Açılan ekranda
  • Size ait olan bir sayfayı ekleyin
  • Başka birinin sayfasını ekleyin
  • Yeni bir sayfa oluşturun

Seçeneklerinden sizin için en uygun olanını seçerek sayfa ekleme işleminizi tamamlayınız.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-5

 • İkinci adım olarak “Reklam Hesabı” eklemeniz gerekecek. Bunun için “Business Manager’ınızı Oluşturun” sayfası altında bulunan “Reklam Hesabı Ekle” butonuna tıklayınız. Açılan ekranda
  • Size ait olan bir reklam hesabını ekleyin
  • Başka birinin reklam hesabını ekleyin
  • Yeni bir reklam hesabı oluşturun

Seçeneklerinden sizin için en uygun olanını seçerek sayfa ekleme işleminizi tamamlayınız. Bu noktada en fazla 5 reklam hesabına sahip olabileceğinizi ve bunlar silemeyeceğinizi hatırlatmakta fayda var.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-6

 • Üçüncü adımda ise işletme sayfanıza ya da reklam hesabınıza kimlerin hangi yetkilerler erişebileceğini belirlemeniz gerekecek. Bunun için “Business Manager’ınızı Oluşturun” sayfası altında bulunan “Kişi Ekle” butonuna tıklayınız. Açılan ekranda erişim sağlanacak kişinin bilgileri ve yetkilerini belirleyerek ilgili adımları takip ediniz ve kişi ekleme işleminizi tamamlayınız. Bu noktada erişim sıkıntısı, yönetim konusunda yardım ihtiyaçları, işletmeden ayrılma gibi durumlarla karşılaşıldığında sorunlar yaşanmaması adına kendiniz haricinde en az bir kişiye daha “Yönetici” erişimi tanımlamanız önemlidir.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-7

Business Manager’a Ödeme Yöntemi Nasıl Eklenir?

Facebook’ta reklam verebilmeniz ve hedef kitlenize ulaşabilmeniz için gerekli olan bir sonraki adım da ödeme yöntemi eklemek. Ekleyeceğiniz ödeme yöntemi sayesinde yayında olan reklamlarınızın gösterim ya da tıklama alarak oluşturduğu günlük maliyeti Facebook bu kaynaktan temin edecektir. Peki, ödeme yöntemi nasıl eklenir?

 • Business Manager hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan “İşletme Ayarları” butonuna ya da “çark” simgesine tıklayınız.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-8

 • Açılan sayfada öncelikle üst menüde bulunan “Ödemeler” seçeneğine tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkan sayfada “Ekle” butonuna tıklayınız.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-9

 • Açılan ekranda
  • Fatura Ülkesi: Türkiye
  • Para Birimi: Türk Lirası

Olarak seçili gelecektir. Eğer bu şekilde seçili gelmediyse manuel olarak seçiniz. Yine aynı ekranda geçerli bir kredi kartınızın ya da banka kartınızın bilgilerini giriniz ve “Devam” butonuna tıklayınız.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-10

İlgili adımları tamaladıktan sonra ödeme yönteminizi eklemiş olacaksınız. Bu aşamadan sonra ödeme yönteminizi reklam hesabınız ile ilişkilendirmeniz gerekmektedir.

Ödeme Yöntemi ile Reklam Hesabı Nasıl Eşleştirilir?
 • Business Manager hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan “İşletme Ayarları” butonuna ya da “çark” simgesine tıklayınız.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-8

 • Açılan sayfada öncelikle sol menüde bulunan “Reklam Hesapları” seçeneğine tıklayınız. Daha sonra reklam hesabınızın bilgilerinin göründüğü alandan “Ödeme Yöntemlerini Gör” seçeneğine tıklayınız.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-12

 • Açılan ekranda öncelikle “Ödeme Yöntemi Ekle” butonuna tıklayınız. Daha sonra açılan ekrandan “Business Manager’dan Ödeme Yöntemi” seçeneğini seçiniz ve devam butonuna tıklayınız. Son olarak da “Ana Para Kaynağı Yap” butonuna tıklayınız. Artık ödeme yönteminiz reklam hesabınızla eşleştirildi.

facebook-business-manager-hesap-olusturma-13

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra Facebook Business Manager hesabınızın kurulumunu tamamlamış ve reklam yayınlamaya hazır durumda olacaksınız.

Ancak reklamlarınızı yayına almadan önce Facebook Piksel’i oluşturarak web sitenize eklemeniz gerekecektir. Facebook Piksel nedir? ve Nasıl oluşturulur? sorularının cevapları için yazılarımıza göz atabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.