Google’ın Yeni Hedefleme Seçeneği: Yaşamdaki Önemli Olaylar

Google, yakın ilgi alanları, özel ilgi alanları, yeniden pazarlama, demografik ayrıntılar ve gelişmiş eşleşmeler gibi geniş yelpazeden hedefleme seçeneklerine AdWords kullanıcılarını heyecanlandıracak bir yenisini daha ekledi: Yaşamdaki Önemli Olaylar

Yaşamdaki Önemli Olaylar Hedeflemesi Nedir?

Google bu yeni hedefleme kriterinde, adından da anlaşılacağı üzere, insanların hayatlarında önemli bir yer tutan ve az sayıda yaşanabilecek dönüm noktalarını reklam verenler için bir fırsata dönüştürmeyi amaçlamış. Reklam verenler, bu dönüm noktalarına özel hedeflemeler ve kampanyalar hazırlayarak harcama yapmaktan kaçınmayacak, satın alma kararına çok yakın kitlelere doğrudan ulaşabilecekler.

Yaşamdaki Önemli Olaylar Hedeflemesi Hangi Kitleleri Kapsıyor?

Yaşamdaki önemli olaylar, şuan için evlilik, taşınma ve üniversite mezuniyeti olarak 3 temel olayı kapsıyor. Google, bu olayların sayısını ilerleyen zamanlarda muhtemelen artıracaktır.

Evlilik

Evlilik süreci, öncesi, kendisi ve sonrası ile müthiş bir planlama, fazlaca zaman ve alışveriş gerektiren en önemli dönüm noktalarından birisi. Bu noktada Google, evlilik hedefini yakında evlenecekler ve yeni evliler olarak ikiye ayırmış.

Yakında evlenecek olan çiftlerin gelinlik, damatlık, organizasyon şirketi, mekan, catering, pasta, çiçek, fotoğrafçı, davetiye, mobilya, beyaz eşya, ev tekstili, balayı ve daha pek çok ihtiyacına yönelik arayışlarını ve para harcama kararlılıklarının pek çok reklam veren için oldukça cezbedici olduğunu söyleyebiliriz.

Aynı şekilde yeni evli çiftlerin araba / ev satın almak, birikim yapmak, çocuk sahibi olmak gibi planlamalarını da hesaba katarsak oldukça fazla sayıda süreci tamamlayacak olan bir hedef kitleden bahsettiğimizi görüyoruz.

Önemli olaylar hedeflemesiyle birlikte pek çok sektörden reklam veren, evlenecek olan çiftlerin karşısına doğru zamanda, doğru stratejilerle çıkma fırsatı bularak satın alma kararlarını kendi lehlerine çevirebilecekler.

Taşınma

Evlilik gibi stresli, bol ihtiyaçlı ve bol harcamalı bir diğer dönüm noktası da taşınma süreçleri. Google bu hedefi de iki başlığa ayırmış; yakında taşınacaklar ve yeni taşınanlar.

Yakında taşınacak olanlar belki daha yeni evlerini bile bulmadılar ya da evlerini buldular ama taşıma ve tadilat işlemleri ile ilgi ihtiyaçları var. Bu kitle emlakçılar, emlak siteleri, yapı marketler ve nakliye şirketleri için tamamen hedefli, paha biçilmez bir kitle.

Yeni taşınanlar ise yorucu ve stresli bir süreci geride bıraktılar. Elbette yeni evlerinde ilk günlerden yemek yapmayacak / yapamayacaklar ve sipariş vermek isteyecekler. Taşındıkları yeni muhitlerini tanımaları, sağlık, eğitim, alışveriş gibi hizmetlere nasıl ulaşacaklarını bilmeleri gerekecek. Tüm bu süreçler yerel işletmeler için doğru kullanılarak fırsata dönüşürülebilir.

Üniversite Mezuniyeti

Google’ın belirlediği son dönüm noktası da üniversite mezuniyeti. Bu kitle de diğerlerinde olduğu gibi yakında mezun olacaklar ve yeni mezun olanlar şeklinde ikiye ayrılmış. Üniversiten mezun olan bu kitle kariyer portalları, insan kaynakları şirketleri, akademik sınavlara hazırlık eğitimi veren kurumların yanı sıra giyim markalarının da radarında olacaklardır. Reklam verenler yine doğru zaman ve strateji ile üniversite hayatından kopup farklı bir ekosisteme adım atmış bu insanları kendi markalarına doğru rahatça yönlendirebileceklerdir.

AdWords’te Yaşamdaki Önemli Olaylar Hedeflemesi Nasıl Ayarlanır?

“Yaşamdaki Önemli Olaylar” hedeflemesini Youtube video reklamlarında veya Gmail’e bağlı kampanyalarınızda reklam grubu düzeyinde ayarlayabilirsiniz. Kampanyanızın ayarlarını yaptıktan sonra reklam grubu oluşturma seçeneğine geçtiğinizde “Hedefleme” başlığı altındaki “İlgi alanları” bölümünden hedef kitlenizi seçebilirsiniz.

google_adwords_yasamda_onemli_anlar_hedefleme

Bu noktada kampanya stratejinize göre evlenmek, taşınmak ya da üniversiteden mezun olmak, gibi bir dönüm noktasında olan ve bu dönüm noktasını atlatmış, evlenmiş, taşınmış, üniversiteden mezun olmuş kullanıcılardan istediğiniz sayıda kitleyi hedefleyebilirsiniz.

Yaşamdaki önemli olaylar hedef kitlenizi daraltmak için “Hedeflemenizi daraltın” sekmesi altından anahtar kelimeler, yerleşimler, yeniden pazarlama ya da konu seçeneklerinden size uygun olanı seçerek daraltma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.