Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kurulur? Ne İşe Yarar?

Google Tag Manager ya da bilinen bir diğer adıyla Google Etiket Yöneticisi, dijital pazarlamacılar için müthiş yönetim kolaylığı sağlayan, hem hızlı hem de pratik bir etiket yöneticisidir. 2012 yılından itibaren Google tarafından tamamen ücretsiz olarak sunulan Tag Manager ile web sitenizde ya da mobil uygulamanızda çalıştırmanız gereken harici kodların ve kod parçacıklarının tamamını yazılım desteğine ihtiyaç duymadan kendi kendinize ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Analytics, Google Ads, Facebook, Twitter, LinkedIn, Criteo, Hotjar, Crazy Egg gibi pek çok üçüncü parti etiketleri de kolaylıkla yönetebilirsiniz. 

Google Tag Manager (GTM) Nasıl Kurulur?

Girişte Tag Manager’ı överken herhangi bir yazılım desteğine ihtiyacınız olmadan tüm süreci kendiniz yönetebileceğinzden bahsetmiştik. Ancak burada bir istisna bulunmakta. O da ilk kurulum. İlk kurulum aşamasında eklenmesi gereken kurulum kodu (container tag) için yazılım ekibinizden destek almanız gerekecek. 🙂

Ancak bu durum gözünüzü korkutmasın GTM kurulumu oldukça basit bir işlem. (Evet, yazmak zor geldiği zamanlarda direkt GTM olarak bahsedeceğim kendisinden.)

Hadi bu işlemlere adım adım bakalım;

1. Öncelikle “tagmanager.google.com” adresinden Gmail adresiniz ile giriş yapınız ve sağ üstte bulunan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayınız. Ancak burada kurulumda kullanacağınız mail adresini doğru seçmeniz önemli. Ajans ya da şirketseniz kurulum aşamasında ortak kullanımı olan ve sürekli olarak açık kalacak bir mail ile bu işlemi gerçekleştirmeniz sizin faydanıza. Her ne kadar GTM’de farklı kullanıcıları da yönetici olarak atayabilseniz de ilerleyen zamanlar bir sorun yaşamamak adına kişisel maillerden bu kurulum işlemlerini gerçekleştirmeyin. 

2. Açılan ekranda ilk adımda hesap kurulumunu, ikinci adımda ise kapsayıcı kurulumunu gerçekleştireceksiniz. 

Hesap adı olarak dilediğiniz şeyi yazabilirsiniz ancak anlaşılabilir ve açık olması açısından şirket adı gibi bir bilgi girebilirsiniz. Daha sonra ülkenizi ve veri paylaşım izni verip vermeyeceğinizi seçiniz.

Kapsayıcı kurulumunda ise kapsayıcı adı olarak yöneteceğiniz web sitesi ya da uygulamanın adını giriniz. Daha sonra hedef platformlar arasından size uygun olanını seçiniz ve “Oluştur” butonuna tıklayınız.

3. Açılan ekranda “Google Etiket Yöneticisi Hizmet Şartları Sözleşmesi”ni kabul ettikten sonra GTM kurulum kodları ile karşılaşacaksınız. İlk alandaki kodu sitenizdeki ya da uygulamanızdaki <head> bölümünde mümkün olan en üst konuma yapıştırın. İkinci kutuda yer alan kodu ise <body> etiketinin hemen sonrasına yapıştırınız. Eğer bu işlemleri siz gerçekleştiremeyecekseniz yazılım ekibinizle ya da site yöneticinizle iletişime geçiniz.

Kodlar eksiksiz ve doğru şekilde eklendikten sonra Tag Manager hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. GTM kodunun çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Tag Assistanteklentisini tarayıcınıza kurarak kontrollerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Google Tag Manager (GTM) Ne İşe Yarar?

Kurulumunuzu yaptıktan sonra gelelim Google Tag Manager’ın size sağlayacağı faydalara ve Tag Manager ile neler yapılabileceğinize.

  • Başından beri söylediğim gibi GTM’in en önemli faydası sizi yazılım bilgisinden ya da yazılım ekibine olan ihtiyaçtan kurtararak yönetimi size vermesi.
  • Evet performans takibiniz için gerekli olan bütün düzenlemelerin yönetimini veriyor hem de bunu oldukça kullanıcı dostu bir arayüz ile yapıyor. GTM sayesinde karmaşık kodlarla uğraşmadan pratik bir şekilde gerekli düzenlemelerinizi yapabilirsiniz.
  • GTM’in gelişmiş önizleme özelliği ile sitenizde bir değişiklik yaptığınızda bu değişikliği canlıya almadan önce önizleme modu ile doğruluğunu test edebilirsiniz. Böylece hata oranını önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
  • Pek çok hazır etiket sayesinde 3. parti araçların siteniz ile entegrasyonunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yapılan her bir değişiklikten sonra bu değişikliklere özel sürümler oluşturulacağı için geriye dönük kontrollerinizi yapabilir, kullanıcıların yaptığı değişiklikleri takip edebilir, istediğiniz kodlarda düzenlemeler yapabilirsiniz.
  • Yeni kullanıcılar ekleyebilir, bu kullanıcılara hesap ve kapsayıcı düzeyinde ihtiyacınız olan yetkileri tanımlayabilirsiniz.

Daha spesifik özelliklerden bahsedecek olursak; 

  • Google Analytics üzerindeki her türlü etkinlikleri, dönüşüm takiplerini, özel boyut ve metriklerinizi GTM üzerinden yönetebilirsiniz.
  • Google Ads dönüşüm ve yeniden pazarlama etkinliklerinizi GTM üzerinden düzenleyebilirsiniz.
  • Aynı şekilde Facebook Pixel ve bu Pixel’e dayalı dönüşüm takiplerinizi Tag Manager üzerinden tetikleyebilirsiniz.
  • GTM ile sayfalarınızdaki meta description gönderimlerini yapabilirsiniz. Ya da cookie (çerez) tutmak gibi pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Google Tag Manager Bileşenleri (Terimleri) Nelerdir?

Tag (Etiket): Etiket, bir sayfada ya da mobil uygulamada yürütülen kod bloğudur. GTM’de kullanacağınız etiketlerin çoğu sitenizden bir üçüncü tarafa bilgi göndermek amacıyla tasarlanmıştır. Google Analiytics ya da Google Ads dönüşüm izleme etiketi gibi.

Trigger (Tetikleyici): Tetikleyici, bir etiketin çalışma zamanında hangi şartlarda çalışacağını belirleyen yapıdır. Etiketler herhangi bir tetikleyici olmadan çalışamaz. Yani her etiketin çalışabilmek için en az bir tane tetikleyiciye ihtiyacı vardır. Sayfa görüntüleme, tıklama, öğe görünürlüğü, form gönderme gibi pek çok farklı türde tetikleyici bulunmaktadır.

Variable (Değişken): Hem tetikleyicilerde, hem de etiketlerde kullanılabilen değişkenler web sitenizde veya mobil uygulamanızda kod çalıştırıldığında doldurulan değerler için kullanılan yer tutuculardır. Tag Manager’da tıklama, hata, form, kaydırma, hatalar, geçmiş, uygulama, cihaz vb gibi hem web, hem de mobil uygulamalar için pek çok yerleşik değişken bulunmaktadır. Ancak ilerleyen aşamalarda bu değişkenler sizin ihtiyacınızı karşılayamaz ise kullanıcı tanımlı değişkenler de oluşturabilirsiniz.

Templates (Şablonlar): Tag Manager’a yeni gelen şablonlar özelliği ile kendi şablonlarınızı oluşturabilir ya da diğer kullanıcıların oluşturduğu şablonları içe aktararak kullanabilirsiniz.

Workspace (Çalışma Alanı): Çalışma alanları ile ekip üyelerinizin ya da aynı kişinin Google farklı işleri birbirini etkilemeden yapabilmesine olanak sağlarsınız. Standart GTM hesaplarınız için en fazla iki ilave çalışma alanı ekleyebilirsiniz. Ancak Google Tag Manager 360 kullanıyorsanız sınırsız sayıda yeni çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.