Arama Motoru Optimizasyonu ‘nun (SEO) Sıfırıncı Yasası

arama-motoru-optimizasyonunun-seo-sıfırıncı-yasası

Termodinamiğin 3 temel yasa üzerine kurulu olduğunu biliyoruz ancak bu 3 yasaya ulaşmak için termodinamiğin en temel yasasının “Eğer A ve B sistemleri, termodinamik dengedeyse ve B ve C sistemleri de termodinamik denge içerisindeyse; A ve C sistemleri de termodinamik denge içerisindedir.” olduğunu kabul etmemiz ve bu yasanın bakış açısını özümsememiz gerekiyor. Bu noktada arama motoru optimizasyonu (SEO) için de aynı şekilde bir sıfırıncı yasa, yani temel bir bakış açısı belirlemekte fayda görünüyor.

Arama motoru optimizasyonlarında web sitemizde yapılan her bir değişikliğin, iyileştirmenin ve optimizasyonun aslında sayfaları arama motorlarına tanıtmak amacıyla değil kullanıcının web sitesinde kusursuz bir deneyim yaşamasını sağlamak amacıyla yapılması gerektiğini SEO’nun sıfırıncı yasası olarak kabul edebiliriz. Bu yaklaşımı benimsediğimiz zaman kötü şöhretle de olsa tanınmaktan ve web sitemize, çoğu zaman gereksiz sayılabilecek, ziyaretler sağlamaktan ziyade bizi arayan kullanıcılara mükemmel bir kullanıcı deneyimi yaşatmayı başarabiliriz.

İlk Sıralarda Yer Alma Değil Kullanıcı Bağlılığı Edinme

seo-kullanici-memnuniyeti

Arama sonuçları sayfasında üst sıralarda olmayı ve web sitesine gelen trafiği artırmayı hedeflemek yerine kullanıcı bağlılığını, memnuniyetini ve marka bilinirliğini hedeflemek en doğru adım olacaktır.

Web Sitesine Tek Kanaldan Gelinmesine Odaklanma Yerine Çeşitliliğe Kucak Açma

seo-farkli-edinme-kanallari

Her süreçte ve çalışmada olduğu gibi arama motoru optimizasyonunda da tek bir yaklaşımdan uzak durmak, mümkün olan her kanalı ve yaklaşımı bütünleşik olarak değerlendirmek en doğru tercih olacaktır. Bu noktada web sitesine trafiğinin sadece organik aramalardan gelmesine odaklanmak yerine sosyal medyadan ve diğer web sitelerinden yönlendirme almaya çalışmamız her ne kadar uzun soluklu bir iş olarak zorlu görünse de temelleri daha sağlam atılmış ve marka itibarı kazanmayı destekleyecek bir yaklaşım olacaktır.

Sadece Teknik Değil Doyurucu Ve İlham Verici İçerik Oluşturma

seo-ilham-verici-icerik

Web sitesindeki içeriklerin sektörümüzle ilgili açıklayıcı bilgi içermesinin yanı sıra sadece bizim deneyimlememizle ve hayal etmemizle ortaya çıkabilecek bilgileri ve fikirleri de barındırması bizi eşsiz ve olağanüstü kılar. Markanın konu hakkında yetkili merci ve tecrübeli olduğunu kullanıcıya ispat edebilmesi için yaratıcı ve yenilikçi olması neredeyse bir zorunluluk halini aldığı bu durumda ilham verici olmanın bizi rakiplerimizin bir adım ötesine taşıyacağının zamanında fark edilmesi web sitemizi ve içeriğimizi parlatacaktır.

Anı Kurtarmayı Değil Geleceği İnşa Etmeyi Düşünme

seo-dijital-donusum-ongorusu

Teknik açıdan ve içerik adına atılan tüm adımlarda sadece günü kurtarmayı düşünmenin ötesine geçmek her zaman kaliteli bir kullanıcı deneyimini destekleyecektir. Kullanıcıyı anlamak ve onun isteyeceği içerikleri, benimseyebilecekleri yöntemlerle yayınlamak, yorucu ve zaman gerektiren işler gibi görünse de bu çalışmaların günü değil geleceği kurtaracak adımlar olduğu çok açık bir şekilde görülmektedir.

Diyalogların Monologlara Tercih Edileceği Gerçeğini Fark Etme

seo-siteici-iletisim

Oluşturulan içerikleri web sitesi veya sosyal medya üzerinden yayınlama, bilginin ve düşüncenin tek yönlü iletimini sağlar. Tek yönlü iletişimin ne derece doğru olduğu tartışılailir bir konu olsa da kullanılan kanalları etkileşime açmak sayesinde kullanıcılaın sesini duyarak, nabzını tutarak hamleler yapabiliriz. Eğer oluşturduğumuz içerikleri kullanıcılara sunmak ve onların web sitemizde mükemmel zaman geçirmesini sağlamak benimsediğimiz sıfırıncı yasa ise kullanıcıları iletişimimizin içine dahil etmeyi, yönetimi zor olsa da varılacak en doğru karar olarak düşünebiliriz.

Çevrimiçi içeriğe sahip olan ve bu içeriği en uygun şekilde yönetmek isteyen web sitesi sahibi veya yöneticisiyseniz arama motoru optimizasyonu için strateji belirlemeden önce yukarıda bahsedilen düşünceler gibi sizin için doğru olan ve sürdürülebilir bir bakış açısını benimsemeniz ve yola bu şekilde başlamanız durumunda uzun vadede başarıyı yakalamanız işten bile değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.