SSL Sertifikası (HTTPS) Kullanımına Geçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

dijitaldelisi-https-gecisi-dikkat-edilmesi-gerekenler-kapak

Bu yazımızda doğru yönetildiğinde web sitenizi kullanıcı davranışları ve SEO performansı açısından olumlu yönde etkileyebilecek, SSL sertifikası (HTTPS) kullanımına geçiş süreci ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız.

Öncelikle SSL sertifikası nedir kısaca açıklayalım.

HTTPS / SSL Nedir?

İnternet dünyası kullanıcı sayısını her geçen gün katlayarak artırsa da artan bu kullanıcıların güvensizlikleri de haklı sebeplerle aynı orada artıyor. Özellikle kişisel verilerin paylaşılması esnasında kullanıcılar kendilerini güvende hissetmek ve kişisel verilerinin gizliliğinden emin olmak istiyorlar. Bu noktada yaşanan güvensizlikler ise çoğu web sitesi için kullanıcı / tüketici kaybına yol açıyor.

Bu durum göz önüne alındığında web sitesi sahibi olarak kullanıcılara güven veren bir imaj oluşturmanızın  yollarından birisi de SSL sertifikasına kullanarak sitenizi HTTPS protokolüne geçirmektir. SSL sertifikası ile web sitenize giriş yapan kullanıcılar ile sunucularınız arasında aktarılan veriler şifrelenerek transfer edilir. Bu sayede sizinle paylaşılan kişisel verilerin akışı sırasında oluşabilecek güvenlik açıkları minimuma indirilir.

Tabii ki kullanıcıların davranışlarını bu kadar etkileyen bir parametreye Google’ın kayıtsız kalması da düşünülemezdi. Hatta öyle ki açıklamalarında bile bununla ilgili ipuçlarını web sitesi sahipleriyle paylaşıyorlar. Bu ipuçlarına göre artık SSL sertifikası kullanan, ziyaretçilerini HTTPS protokolü ile karşılayan web sitelerinin SEO açısından ufak da olsa bir avantaja sahip olacağını söylememiz hiç yanlış olmaz.

Ancak bu ufak avantajı ve kullanıcıların güvenini kazanma isteği dikkatle planlanması gereken bir süreci de beraberinde getiriyor. Çünkü SSL sertifikası kullanımına geçiş kolay gibi görünse de karmaşık, riskli, titizlikle ele alınmaz ise maliyetli olabiliyor. Özellikle karmaşıklığı fazla büyük sitelerde geçiş süreci daha uzun, kontrol edilmesi gereken noktalar da daha çok oluyor.

İşte bu sebeple sitenizi HTTP’den HTTPS’e taşırken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik.

SSL Sertifikası (HTTPS) Geçişinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kullanacağınız SSL Sertifikasının Seçimi

Doğrulama türüne göre ve kullanım alanına göre farklı çeşitlerde SSL sertifikaları bulunmaktadır.

Doğrulama türüne göre;

  • DV (Domain Validation) SSL
  • OV (Organization Validation) SSL
  • EV (Extended Validation) SSL

Kullanım alanına göre;

  • Tek Alan Adı / Standart SSL Sertifikaları
  • Multi Domain SSL Sertifikaları
  • Wildcard SSL Sertifikaları

Sertifikanızı satın almadan önce hangi tür sertifikaya ihtiyacınız olduğunu detaylı bir şekilde analiz etmelisiniz.

SSL Sertifikanızın Geçerlilik Süresi

Sertifikanızın geçerlilik süresi dolduğunda arama motorları sitenizi güvensiz olarak işaretlenebilir ve siteniz için çeşitli tehlikeler oluşturabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için sertifikanızın geçerlilik süresiyle ilgili bir hatırlatma notu oluşturmanız ve süresi dolmadan yenilemeniz oldukça önemlidir.

Analiz Araçlarının Güncellenmesi

Başta Google Analytics ve Search Console olmak üzere kullandığınız analiz araçlarınızdan doğru tarama verileri alabilmeniz için güncellemeler yapmanız gerekmektedir.

  • Google Analytics: Web sitenizin “HTTPS” versiyonunun doğru izlenmeye devam edilebilmesi için Analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Yönetici” sekmesin tıklayınız. Açılan alanda “Mülk Ayarları” başlığına tıklayınız ve açılan alanda “Varsayılan URL” seçeneğinizi HTTPS olarak değiştiriniz.
  • Google Search Console: Web sitenizin tarama verilerini doğru ve güncel şekilde alabilmeniz için HTTPS versiyonunu da yeni bir mülk gibi eklemeniz gerekmektedir. Bu noktada eski versiyona ait verileri kaybetmemek ve oluşabilecek aksaklıkları takip edebilmeniz için HTTP versiyonunu silmemenizi tavsiye ederiz.
Eski URL’lerin Yönlendirilmesi

SSL sertifikanızı aktif edip, HTTPS protokolüne geçtikten sonra atlamamanız gereken en önemli noktalardan birisi de HTTP olan eski URL’lerinizi HTTPS versiyonlara yönlendirmenizdir. Bu noktada yönlendirmelerinizi 301 kalıcı yönlendirmeler ile yapmalısınız. 301 yönlendirmesi dışında tercih edeceğiniz yönlendirmeler arama motorları tarafından geçici olarak kabul edileceğinden HTTPS URL’lerinizin indekslenmesini ve otoritesini oturtmasını sürekli kılmanız mümkün olmayacaktır.

Ancak bu noktada çok fazla 301 yönlendirmesi oluşturup bu durumdan etkilenmemek için site içi link verdiğiniz URL’leri manuel olarak HTTPS olan yeni URL’leriniz ile değiştirmeniz faydalı olacaktır.

Yeni URL Yapısının Tanıtılması

Yönlendirmelerinizi gerçekleştirdikten sonra sitemap.xml ve robots.txt dosyalarınızı HTTPS protokolüne uygun şekilde güncelleyerek yeni URL yapınızın listesini ve tarama kurallarınızı arama motorlarına tanıtmalısınız.

SSL Sertifikanızı Mutlaka Test Edin

SSL sertifikası kullanımına geçtikten sonra sertifikanızın durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Bunun için ilk olarak herhangi bir tarayıcıdan web sitenize giriş yaptığınızda sertifikanın tarayıcı tarafından algılanıp algılanmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer sertifikanız tarayıcı tarafından algılanıyorsa, tarayıcı bar’ında yeşil renkli “Güvenli | https://” benzeri bir sembol göreceksiniz.

Bunun haricinde online ve ücretsiz olarak test imkanı sağlayan araçlar üzerinden de sertifikanızı test etmeniz faydalı olacaktır. Bunun için aşağıdaki araçlardan birisini tercih edebilirsiniz;

Hataların Kontrolü

Bütün işlemlerinizi yaptıktan sonra devam eden bir hata olup olmadığını kontrol etmek için sitenizi periyodik analiz ediniz. Analiz için Google Search Console üzerinden indekslenme, trafik, tarama ve URL hataları raporlarını inceleyebilirsiniz. Bunun haricinde Deepcrawl, Botify, Screaming Frog gibi araçlar yardımıyla detaylı taramalar yapıp, varsa sorunları tespit edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.